pomazanky-recepty.cz

Jemná pomazánka z kuřecího masa. I pro děti a „dietáře“

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Pomazánka z kuřecího masa má velmi jemnou strukturu a i chuť. Lze ji proto podávat i dětem nebo lidem s některými typy diet, zejména při nemocech zažívacího traktu. Pomazánku z kuřecího masa využijeme na večeři nebo i na přípravu jednoduchých domácích obložených chlebíčků. Ale rovněž ji můžeme mít v lednici připravenou na svačinu pro vyhládlé školáky, či pro případ „náhlé chuti“ mezi jídly – vydrží pár dní, aniž by se zkazila. Kuřecí pomazánka je levná a dobře doplní spektrum doma připravovaných pomazánek.

Krok 1

Kuřecí pomazánka: Jen maso a máslo

Nejjemnější a pro zažívání nejstravitelnější je kuřecí maso vařené. Na pomázánku můžeme využít jedno „liché“ stehno či kuřecí skelety (vývar použijeme na polévku). Právě tak ale lze zpracovat zbylé kuřecí maso dušené, pečené nebo grilované.

Kromě kuřecího masa použijeme na pomazánku už jenom máslo a pochutiny na dochucení, případně malé množství vařené polévkové zeleniny.

Aby měla kuřecí pomazánka svou typickou chuť, nebudeme do ní přidávat žádné jiné suroviny.

Krok 2

Kuřecí pomazánka se sardelí

(náš tip)

 • Uvařené kuřecí maso i s kůžemi (asi 200 g) jemně rozmixujeme na hladkou kaši.
 • Vyšleháme 100 gramů másla nebo rostlinného másla určeného k přímé konzumaci (ne na pečení).
 • Zašleháme rozmixované maso, plnou lžičku sardelové pasty, půl lžičky plnotučné hořčice a na špičku nože mletého pepře.
 • Znovu šleháme do pěny.
 • Ochutnáme, je-li potřeba, přidáme trochu soli (ale sardelka je dost slaná).

K pomazánce se sardelkou se dobře hodí cibulka, ale podáváme ji zvlášť nebo jí sypeme namazané chleby (chlebíčky), aby pomazánka nehořkla a při delším skladování se nekazila. Pochutinou, která se tradičně druží k sardelím, jsou trochu opomíjené kapary.

Krok 3

Kuřecí pomazánka bez histaminu

I když je sardelová pasta vynikající dochucovadlo (jen se na ni v současné době trochu zapomíná), nedělá dobře lidem s histaminovou intolerancí. Ale na druhou stranu – čerstvá pomazánka z vařeného kuřecího masa je při této potravinové alergii vhodná.

 • Pomazánku pro lidi alergické na histamin připravíme stejně, jen pro dochucení nepoužijeme sardelku, ale sůl, trochu pepře a dva tři jemně rozdrcené stroužky česneku.
 • Alergici by i tuto pomazánku měli jíst jen čerstvou.

Krok 4

Dětská a dietní kuřecí pomazánka

Na pomazánku pro děti nebo pro lidi se zažívacími potížemi, nemocemi žaludku, cukrovkou či jinými nemocemi kdy je doporučována „šetrná“ a odlehčená strava, připravíme kuřecí pomazánku s přídavkem vařené zeleniny.

 • Asi 200 g vařeného kuřecí masa jemně rozmixuje,
 • přidáme asi 100 g vařené kořenové zeleniny (mrkev – celer, mrkev – petržel) a společně s masem dál mixujeme.
 • Přidáme 50 až 80 g pravého másla a vyšleháme.
 • Pro malé děti a nemocné se zažívacími potížemi dochutíme jen solí,
 • diabetikům můžeme pomazánku zostřit mletým pepřem a malou špetičkou mletého nového koření.
 • Mažeme na chlebíčky, můžeme doplnit kouskem vařeného vajíčka a zeleninou.
 • V sezoně chlebíčky sypeme jemně sekanou petrželkou.

Sardele a sardelová pasta

(gastro okénko)

Ve staré české kuchyni (a ještě do 50. let 20. století) se jako dochucovadla často používaly sardele (sardel obecná). Pak z trhu zmizely, ale plně je nahradila sardelová pasta. Rozetřených sardelí se používalo v teplé i studené kuchyni. My známe sardele nejčastěji v podobě tak zvaných sardelových oček (s přídavkem kapar). Se zahraniční kuchyní (zejména italskou) se k nám sardele navrátily pod označením ančovičky. Sardele mají ostrou chuť. A nejsou to sardinky.

Tipy

Podobné masové pomazánky


Zdroj: https://www.pomazanky-recepty.cz/pomazanky/jemna-pomazanka-z-kureciho-masa-i-pro-deti-a-dietare