pomazanky-recepty.cz

Masové kuličky s pikantní zeleninou

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Drobné masové kuličky, obvykle spíchnuté s nakládanou perlovou cibulkou, známe z rautových stolů připravovaných profesionály. Ale nic nebrání připravit je i doma a doplnit podle své fantazie, a nebo podle stavu zásob ve spíži.

Masové kuličky jsou příjemným zpestření připravovaného pohoštění. Mohou doplnit nebo i zcela nahradit obligátní jednohubky či chlebíčky nebo tvořit součást studené mísy.

Příprava masových kuliček je snadná, rychlá a finančně nepříliš náročná.

Na masové kuličky použijeme mleté vepřové nebo drůbeží maso. Mleté hovězí a nebo směs s hovězím masem nejsou vhodné – tepelná úprava je rychlá a hovězí maso potřebuje delší čas, bylo by v kuličkách tvrdé. Když bychom chtěli dělat masové kuličky z drůbežího masa, pomeleme je bez kůží – právě z téhož důvodu krátké doby tepelné úpravy.

Krok 1

Půl kilogramu mletého masa dobře promísíme s celým vajíčkem a lžičkou soli.

Krok 2

V této fázi můžeme maso rozdělit na dvě části a okořenit je rozdílně: paprikou a kmínem, karí kořením, mletým zázvorem nebo jen černým pepřem.

Krok 3

Koření dobře promísíme.

Krok 4

Z masové hmoty tvarujeme malé ploché koláčky asi o váze 15 gramů. Při smažení se zakulatí. Z půl kilogramu jich bude asi 36.

Krok 5

Pro větší pestrost můžeme z jednoho druhu masa vytvořit delší válečky, které při zdobení nakrájíme na kotoučky.

Krok 6

Lehce je obalíme v polohrubé mouce (jen pro zpevnění) a dáme smažit.

Krok 7

Placičky rychle opečeme z obou stran, pak snížíme teplotu (na dvojku u elektrického sporáku, na minimum u plynového), přikryjeme poklicí a dalších asi sedm minut necháme velmi zvolna dodělat. Kdybych je smažili na nejvyšší stupeň, svrchu by byly vysušené, ale maso uvnitř by zůstalo tvrdé.

Krok 8

Doplňky a přízdoby

Masové kuličky vybereme a když zchladnou, můžeme zdobit.

  • Nejjednodušší – a velmi chutné – je spíchnout kuličku s nakládanou cibulkou.
  • Jinou variantou může být potřít kuličky trochou hořčice, kečupu, harissy nebo paprikového protlaku a položit na ně kolečko syrové cibule a kousek nakládané zeleniny a spíchnout.
  • Kuličku můžeme pokládat na podklad z pečiva (i chleba), v tom případě natřeme pikantní pochutinou pečivo.

Zdroj: https://www.pomazanky-recepty.cz/chlebicky-jednohubky/masove-kulicky-s-pikantni-zeleninou