pomazanky-recepty.cz

Nejchutnější je májová: Tipy na jednoduché pomazánky z brynzy

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Nejlepší je slovenská a májová. Ano, bude řeč o brynze. Brynza, měkký sýr ostřejší chuti, je jedním ze slovenských atributů. Od roku 2008 je slovenská brynza zapsána do registru chráněných zeměpisných označení Evropské unie. Na brynzedoslova stojí slovenské národní jídlo – halušky s brynzou. Brynza je ale také vynikající surovinou pro studenou kuchyni. Pomazánky z brynzy mají typickou, nezaměnitelnou chuť. Lze je konzumovat s chlebem a jarní zeleninou jako velice zdravou večeři, ale brynzové pomazánky můžeme využít na přípravu zdravého pohoštění v rustikálním stylu.

Krok 1

Základní brynzová pomazánka

  • 250 g brynzy
  • 125 g pravého másla

Pravé máslo vyšleháme do pěny (nabyde na objemu a pomazánka bude nadýchanější). Přidáváme brynzu a vyšleháme do hladka.

Základní pomazánkou natíráme krajíčky chleba, sypeme pažitkou, obkládáme kolečky cibule, rajčat, paprik. Pomazánka je chuťově výrazná, tak ji stačí pod zeleninu jen tenká vrstva.

Krok 2

Jemná pomazánka z brynzy

  • 250 g
  • 100 g másla
  • Sladká smetana
  • Pažitka nebo petrželka

Všleháme máslo do pěny, přidáme brynzu. Pak po lžicích zašleháme smetanu (sladkou nebo zakysanou), aby byla pomazánka polotuhá, snadno roztíratelná. Nakonec vmícháme petrželku nebo pažitku.

Tato pomazánka je vhodná na bílé pečivo, a nebo jí můžeme naplnit vydlabané půlky rajčat.

Krok 3

Papriková brynzová pomazánka

  • 250 g brynzy
  • 125 g pravého nebo pomazánkového másla
  • Případně smetana
  • Drcený kmín, mletá paprika, cibule

Z másla a brynzy připravíme základní nebo jemnou pomazánku. Přidáme půl lžičky drceného kmínu, lžičku sladké mleté papriky, případně malé množství pálivé papriky. Nakonec můžeme zašlehat i jednu malou velice jemně nasekanou cibulku.

Ale je praktičtější podávat cibulku zvlášť – jednak pomazánka nezhořkne a jednak si každý může vzít podle vlastní chuti. Papriková pomazánka velmi dobře chutná s tmavým chlebem nebo celozrnným pečivem.

Varování

Pasterizace brynzu znehodnocuje

Brynza je jediný slovenský mléčný výrobek, který se na základě hygienické výjimky může vyrábět bez pasterizace. I když se na trh dodávají brynzy pasterizované a termizované, odborníci upozorňují, že pasterizací brynza ztratí všechny přednosti, pro které je ceněna.

Výzkumem bylo dokázáno, že brynza vyrobená tradiční technologií má antibakteriální účinky. Obsahuje bakterie a kvasinky s probiotickými účinky, které mají blahodárný vliv na zažívání, a to mnohonásobně vyšší než například přírodní jogurty. Pojídání brynzy podle odborníků působí preventivně na vznik cévních a mozkových nemocí, zažívacích potížích, diabetu, osteoporóze a snad i proti rakovině. Brynza udržuje hladinu cholesterolu v krvi, snižuje krevní tlak a zlepšuje obranyschopnost organismu při bakteriální nákaze.


Zdroj: https://www.pomazanky-recepty.cz/pomazanky/nejchutnejsi-je-majova-tipy-na-jednoduche-pomazanky-z-brynzy