pomazanky-recepty.cz

Jak na netradiční exotickou mrkvovou pomazánku

Složitost: Velmi lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Na pohled tradiční, ovšem v chuti netradiční. Lehký nádech exotiky v mrkvové pomazánce překvapí, současně však zaujme a osloví. Nasládlá chuť šťavnaté mrkve je v kontextu ostrého zázvoru a intenzivní sezamové pasty překvapivou dávkou exotiky, která tradiční mrkvovou pomazánku povznese na netradiční. Zaujme rovněž i tím, že místo obvyklé majonézy je k propojení použita alternativa z kešu ořechů.

Co je potřeba

  • 2 větší mrkve
  • 1–2 stroužky česneku
  • 3 cm čerstvého zázvoru
  • 2 lžíce sezamové pasty Tahina
  • šťáva z poloviny limetky
  • 1 hrst čerstvých zelených bylinek (petrželka, koriandr…)
  • 100 g kešu oříšků + voda k jejich namočení

Krok 1

Propojení pomazánky netradičními kešu oříšky namísto tradiční majonézy vyžaduje i netradiční postup přípravy. Na rozdíl od majonézy přidávané do pomazánek v závěru přípravy, je nutné kešu oříškům věnovat pozornost již na začátku. K následnému rozmixování do jemné pasty je zapotřebí jejich naložení do vody, a to nejméně na 4 hodiny. Po uvedené době kešu oříšky slijte, nechejte okapat a přesypte do mixéru.

Z kešu oříšků si můžete připravit i chutnou veganskou náhradu sýru, ocení ho i ti, co se musejí vyhýbat živočišnému mléku. Recept se objeví po kliknutí sem. 

Krok 2

Do mixéru k nim přidejte nahrubo nastrouhané a očištěné mrkve, nastrouhaný čerstvý zázvor i posekaný česnek a současně vše ochuťte sezamovou pastou a limetkovou šťávou. Následně rozmixujte na hladkou pastu.

Máte-li opravdu výkonný mixér zeleninu stačí pouze nakrájet.

Krok 3

Na závěr mrkvovou pomazánku obohaťte o nasekané čerstvé bylinky ( koriandr výrazně umocní netradiční exotický tón pomazánky).

Mrkvovou pomazánku nechejte před podáváním nejlépe pár hodin proležet v lednici, aby se propojily všechny její chutě.

Zdravá, lehce stravitelná celerovo-mrkvová pomazánka

Mrkvová pomazánka s pomazánkovým máslem, podle receptu ze školy

Jak na teplý mrkvový salát protknutý Orientem – recept s vařenou mrkví.

Jak namíchat saláty s mrkví – 7 receptů z mrkve.

  • Pro ty, kteří ocení jemnější a méně exotické a intenzivní chutě, jsou skvělým tipem jablka. Sladké, nahrubo nastrouhané jablko přidané k mrkvi stáhne výraznost česneku a zázvoru a podpoří tak jemnost pomazánky. V případě výrazně šťavnatého jablka doporučuji po nastrouhání jeho jemné vymačkání, aby šťáva z něj mrkvovou pomazánku výrazně nenaředila.

Zdroj: https://www.pomazanky-recepty.cz/jak-na-netradicni-exotickou-mrkvovou-pomazanku.html