Přejít k hlavnímu obsahu

Jak uskladnit cibuli

10. Říjen 2019

Jak uskladnit cibuli | rady a tipy. Cibule by neměla chybět v žádné domácnosti. Používáme ji hodně často, a to nás nutí kupovat jí raději víc, abychom nemuseli pořád běhat do obchodu. V poslední době ale nepatří zrovna k nejlevnějším druhům zeleniny. Pokud jí máte hodně, nakoupili jste ji třeba na farmářských trzích, rozhodně se vyplatí ji uskladnit.

Co je potřeba

Plastová přepravka s otvory, dřevěná bedýnka

1

V první řadě musíme cibuli vytřídit. Všude tam, kde je slupka narušená, počítejme s tím, že by se už mohla zkazit, a proto ji nebudeme uskladňovat. Znehodnotila by během pár dní i ty další.

Pokud narazíte na kousek, který už od pohledu nevypadá dobře, je měkký nebo na něm dokonce uvidíte plíseň, dejte ho bokem.

Plesnivé vyhoďte, měkké plody co nejrychleji spotřebujte.

2

Než cibuli uskladníte, musí být důkladně suchá. Dejte ji třeba na síto, kde běžně sušíte houby, a obracejte ji, aby proschla ze všech stran. Když ji vezmete do ruky, slupky by měly šustit, drolit se nebo odlupovat.

Skladujte ji na tmavém, chladném a suchém místě. Dobře se hodí dřevěné bedýnky nebo plastové přepravky s otvory.

Kdo má půdu, ten si může dát cibuli do síťky a zavěsit ji, aby k ní šel vzduch ze všech stran.

Jestli ji chcete svázat do copu a získat zároveň pěknou dekoraci, do jednoho dejte nanejvýš 8–10 kusů, ale hodně záleží na velikosti.

3

Ideální teplota pro skladování cibule by se měla pohybovat mezi 10 až 15 °C, aby nezačala klíčit. Teplota by rozhodně neměla kolísat.

Čas od času je nutné cibulové zásoby zkontrolovat, jestli se v nich nějaká nekazí. Tu opět nemilosrdně vyhodíme a pořádně prohlédneme i ty, které byly v její bezprostřední blízkosti.

Veronika Kotlářová (neověřeno) | So, 10/12/2019 - 07:45

Dotaz: jak uchovat řapíkatý celer přes zimu, lze jej zamrazit?

Další zajímavé články

Utopence zavařené do sklenic mají několik výhod. Jsou ke konzumaci připraveny ve velmi krátkém čase, prakticky okamžitě po vychladnutí. Tím je vy…